32. ročník Cyrilometodějské pouti Sekulárního františkánského řádu a poutního společenství přátel sv. Františka z Levého Hradce na Velehrad má za sebou již první dvě etapy a také setkání poutníků –veteránů tj. těch, kteří tuto náročnou etapovou pouť prošlapávali v minulém století (tisíciletí).
S ohledem na letošní výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje do naší vlasti a také s ohledem na vyhlášení kostela sv. Cyrila a Metoděje v Praze – Karlíně centrem pro tyto oslavy v pražské arcidiecézi se zde veterání sešli již v předvečer pouti v pátek 15. 2. na mši svaté a po ní i k setkání na karlínské faře.
V sobotu 16. února v kostele sv. Klimenta na Levém Hradci při zahájení sloužil mši svatou otec biskup Karel Herbst,SDB pro 110 účastníků, který v kázání poukázal na to, že zde ve světě máme my křesťané jenom „přechodné bydliště“, to trvalé máme v nebi, kam nakonec svou poutí směřujeme, i když dočasný a viditelný cíl je Velehrad.
Při putování v letošním roce chceme poděkovat za dar víry, kterou nám přinesli právě před 1150 léty solunští bratři. A také oživit svou víru a námahou i modlitbami si konkrétně připomenout Rok víry vyhlášený Svatým otcem Benediktem XVI. Pro zamyšlení a rozjímání jsme si zvolili pro tuto etapu téma: Víra v Boha, důvěra a věrnost, což jsme si ukázali na příkladu 14 pražských mučedníků-františkánů. A po mši svaté jsme při modlitbě růženců putovali podle Vltavy přes Tróju ke kostelu sv. Antonína v Praze Holešovicích, kde nás očekávala s čajem sestra Věra Eliášková a také další (starší) poutníci. Při modlitbě slavného růžence za Svatého otce a na jeho úmysl, přišlo téměř 80 poutníků do kostela sv. Cyrila a Metoděje v Praze – Karlíně. Zde nás přivítal P. Miroslav Cúth a pověděl nám o z historii kostela a jeho výzdobě. Na závěr i odkryl ostatek sv. Cyrila, uložený v hlavním oltáři, který jsme mohli uctít. Velkou radost jsme měli z toho, že jsme poutí do tohoto kostela v letošním roce mohli získat i plnomocné odpustky.
Druhá - nedělní etapa (17.2.) začala mší svatou v 9.hod opět v karlínském kostele sv. Cyrila a Metoděje – sloužil ji P.M. Cúth, koncelebroval Msgre Jan Paňaz ze Křtin. Při kázání otec Cúth připomněl poselství papeže Benedikta XVI. k postní době „ Víra jako odpověď na Boží lásku“: Na počátku křesťanského života není určité rozhodnutí nebo nějaká velká idea, nýbrž setkání s událostí, s osobou, která otvírá před životem nový obzor a dává mu rozhodující zaměření…Jelikož Bůh nás miloval jako první (1Jan 4,10). Po mši svaté jsme dostali pro naše poutní společenství na další putování velkou jubilejní svíčku, kterou budeme nosit s sebou a zapalovat ji cestou při mších svatých a modlitbách v kostelích, které navštívíme. Před vykročením jsme si připomněli téma této etapy - víru v Boha ve Starém zákoně, tak jak ji papež při nedávné generální audienci (23. 1.). v katechezi věnované roku víry uvedl na základě Pavlova listu Židům: „Když věříme, máme v podstatě již to, v co doufáme, víra nám dává pevné přesvědčení o věcech, které nevidíme“. (Ž 11,1). A dále:
„Vírou poznáváme, že svět byl stvořen Božím slovem…“ ,kde svatý Pavel představuje muže víry. (Ž 11, 4 – 33).
Na cestu východní částí Prahy vyrazilo 26 poutníků,kteří dále pokračovali středočeským krajem přes Křenice a Babice do kostela Nanebevzetí P. Marie v Mukařově. Zde jsme na ávěr dostali požehnání od P. Viktor Friedela a uložili si v sákristii naše „poutní náležitosti“ - archu, prapory, hůl a jubilejní svíčku.
Bohu díky za odšlapaných 52 km v prvních dvou dnech poutě na Velehrad a za bratrské společenství poutníků, které se na pouti přirozeně vytváří, a v němž se nám všem lépe nese drobná námaha i drobné nesnáze. Díky za radost a posilu, kterou z naší pouti čerpáme.
A díky sv.Konstantinovi/Cyrilovi a Metodějovi, protože bez nich bychom neměli před očima ani ten dočasný a možná ani ten věčný cíl našeho putování.
Poznámka: Velkou fotogalerii z těchto etap naleznete na
www.poutnik-jan.cz
František Reichel