Už to začalo. Zahájili jsme jubilejní 30. ročník Cyrilometodějské pouti 2011
Jubilejní 30. ročník začal v pátek 18. 2. prologem – setkáním veteránů CMP od roku 1982 do konce minulého tisíciletí. Začínalo se mší svatou v kostele v Dolních Počernicích (pro nepražáky – to je ještě Praha!). Kostel je zasvěcen Nanebevzetí P. Marie a je velmi starobylý, a nedávno se v jeho presbytáři odkryly staré fresky (A jak nám vysvětlil Tomáš. J. restaurují se a budou představeny veřejnosti 11.6., kdy pražský arcibiskup Duka bude také světit moderní sochu sv.Jana Nepomuckého u mostu přes Rokytku). V kostele mají krásný vyřezávaný oltář a ambon od sochaře Bradny.
Mši svatou sloužil prvotní poutník z roku 1982, P. Jiří Barhoň tč. farář v Touškově a jáhen Jan Pečený,OFS /taky prvotní poutník z roku 1982 tj. jeden z otců zakladatelů /. Přítomní byli i další tří„otcové zakladatelé“ - František Reichel a Josef Pavela, sekulární františkáni a Vlasta Čelikovský. A také další staří poutníci, např. manželé Tomáš a Hana Jirsákovi (místní farníci), Uršula Janků, E. Juran, M. a J. Doležalovy, Z. Urbanová, Stanislav Houška st.; Jana Nováková (Steinertová) a řada dalších. Celkem se nás sešlo téměř třicet.
Levý Hradec - mši sv. celebrují P. Ant.Klaret,OFM a děkan J. Peňáz.
Levý Hradec - před vykročením.
Po mši se šlo do společenského sálu Obecního úřadu na občerstvení . Manželé Jirsákovi opět připravili oblíbenou pochoutku - sádlo se škvarky (jako minulý rok) a na povídání. Prohlížely se nejstarší kroniky z let 1982 a 1983, nová kronika z roku 2002 a fotografie z pouti 2010 (přes dataprojektor).
Vlastní první etapa začala v sobotu 19.2. na Levém Hradci v nejstarším kostele v Čechách (asi 883), zasvěceném sv. Klimentovi, mší svatou v 9,30. Přijeli i někteří naši drazí moraváci s P. J. Peňázem a mši sv. vedl otec Antonín Klaret,OFM - františkán i občasný poutník CMP. Přítomen byl i kameraman z televize NOE (vysíláno 22. 2).
Moravané s Uršulou v Praze
V kostele bylo při mši sv. 97 poutníků, z toho 72 vyrazilo pěšky a jeden se přidal cestou. Šlo se „neprochozenou“ cestou přes Trojanův Mlýn do Suchdola a dále přes Hradčany a Malou Stranu ke Karlovu mostu, kde je kostel sv. Františka křížovníků s červenou hvězdou. Zde nás na oltáři čekal zástupce řádu křížovníků otec Ptáček,OCr a také ostatek sv. Anežky české (zub), který jsme uctili a dostali požehnání na další cestu.
Vítejte u křížovníků - P. Ptáček,Ocr
Přes Prahu se část poutníků oddělovala, takže se od Křižovníků vyrazilo v počtu 33 a do cíle dorazilo 25 poutníků (8 pak nocovalo v Komunitním centru Matky Terezy).
Cílem první etapy byl kostel sv. Anežky na Spořilově, zajímavá stavba z roku 1936, jeden z dvanácti kostelů, které byly postaveny jako náhrada za stržený mariánský sloup na Staroměstském náměstí.
Nocležníci v Komunitním centru Matky Terezy na Hájích dostali guláš /děkujeme místním farníkům – J. Černému, M. Doležalové, E. Kovaříkové a H. Samkové/.
První den se ušlo 22 km (plus 5 km z druhé etapy na Háje)
Libor G. a František R.