Boží doteky

Postní rozjímání o zlobě, agresivitě a hněvu a o utínání vášní.

Postní rozjímání o pomluvě a odpuštění ... Jestliže chceš, můžeš uhasit i zlobu dříve, než vzplane hněv.

C O N T E M P L A T I O

Bratři, předkládám vám příklad, abyste mi lépe rozuměli. Ten, kdo zapaluje oheň, má v ruce nejprve jenom malý uhlík, což je slovo bratra, které ho rozesmutnělo. Je to vskutku jen nepatrný uhlík. Co tedy znamená slovo tvého bratra? Pokud to slovo sneseš, uhasíš uhlík. Jestliže ale dále přemýšlíš a kladeš si otázku: „Proč mi to řekl? Mohu mu nějak odpovědět?“ - přikládáš k uhlíku další dřívka nebo jiný hořlavý materiál. Je to jako s člověkem, který zapaluje oheň. Z toho vzchází dým, který znamená vnitřní rozrušení. Rozrušení pak znamená střetávání myšlenek, z čehož vychází agresivita. Ale i tohle, pokud opravdu chceš, můžeš ještě celkem snadno uhasit, začneš-li se modlit. Jestliže ale v tomto počínání pokračuješ a produkuješ další a další dým, a tak rozrušuješ své vlastní srdce silou pomyšlení na to: „Proč mi to řekl? Mohu mu nějak odpovědět?“ - pak se v tobě střetávají další myšlenky a tvé srdce ztrácí pokoj, dále se rozněcuje a tehdy vzplane zloba.

Postní rozjímání o pomluvě a odpuštění ...


Jestliže chceš, můžeš uhasit i zlobu dříve, než vzplane hněv. Jestliže ale pokračuješ stále dál a dál v tom, že se rozrušuješ, pak jsi jako člověk, který na oheň přikládá mohutná polena, a tak oheň nabývá na síle. Vidíte, jak z jednoho slova vzchází tak velké zlo? Pokud by se člověk od počátku obracel s obžalobou do svého vlastního nitra, pokud by se stále nechtěl ospravedlňovat a na jedno slovo odpovědět dvěma, pak pěti, pokud by člověk nechtěl odplatit zlo zlem, pak by bylo snadné vyhnout se všem těmto druhům zla. Proto vám stále říkám: Vášně utínejte tehdy, když jsou ještě mladé, utínejte je předtím, nežli k vaší škodě zmohutní, neboť pak musíte za vykonané zlo draze platit.
Jednou věcí je vytrhnout právě zakořeněnou rostlinku, jinou věcí je porazit a vykořenit mohutný strom. Uplatňujte to co právě slyšíte. Pokud to nebudete uplatňovat, pak tyhle záležitosti nemůžete nikdy pochopit, protože samotná slova k tomu nestačí.

Dorotej z Gazy

Postní rozjímání o pomluvě a odpuštění ...Sdílet

| Autor: Martin Kerhart | Vydáno dne 28. 03. 2018 | 608 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Externí odkazy na nová on-line videa a audia (mp3):

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Hosting zajištuje apoštolát A.M.I.M.S., na jehož činnosti se podílí FATYM a Misionáři obláti P. Marie Neposkvrněné (OMI). Provozuje též TV-MIS.cz (on-line křesťanská internetová televize s programem na vyžádání - on-demand - zdarma) a připravuje i TV-MIS.com v ukrajinštině, ruštine a běloruštině.

Obsah tohoto webu je volně šiřitelný, není-li někde stanoveno jinak. - KONTAKTY NA NÁS - ADMINISTRACE