Co je to vlastně postní doba???

Autor: Táňa Dohnalová <MarieAntonina(at)seznam.cz>, Téma: Liturgický rok, Vydáno dne: 04. 03. 2017

Povídání o postní době; o čem vlastně je a proč by se křesťané v tomto období měli více snažit o půst a odříkání najdete v tomto článku.

Postní doba je příležitostí k tomu,
abychom se obrátili …
… k lásce.


Začíná Popeleční středou, trvá (nepočítaje v to neděle) 40 dní a celá doba vrcholí Svatým týdnem, při němž si křesťané připomínají ukřižování Ježíše Krista a končí velikonočním triduem, které začíná na Zelený čtvrtek večer, pokračuje Velkým pátkem a Bílou sobotou, posledním dnem postní doby, a vrcholí v neděli Zmrtvýchvstání Páně.

Na Popeleční středu během mše svaté uděluje kněz popelec, tj. označení popelem na čele – jde o znamení kajícnosti. V postní době má člověk pracovat na proměně a obnově svého života, aby mohl žít opět plně jako křesťan. To znamená má v této době obnovit své vztahy, navázat znovu dialog s druhými, odpočinout si a vrátit se k tomu, co činí život křesťana křesťanským. Barva postní doby při bohoslužbách je fialová.

V průběhu postní doby si více připomínáme Ježíšovo utrpení, které je nejvíce zachyceno v křížové cestě, která je nám také v době postní předkládána k modlitbě a k rozjímání.

Celá postní příprava směřuje k radostné oslavě Velikonoc, které jsou pro křesťany svátky Kristova vzkříšení z mrtvých.